וידאו ומאמרים On-line

Vocal Fry חריקות

וידאו ומאמרים 20 בינואר 2016

אחד השמות המשעשעים זה "ווקאל פריי" או בעברית טיגון קול. כמובן שאף אחד לא קורא בשם העברי המצחיק ומשתמשים בשם הלועזי. הפקת הקול הזו בעלת יתרונות רבים ואף כמה חסרונות, אך כשמשתמשים בה נכון היא כלי עבודה מדהים לקלינאי תקשורת, זמרים ומאמני קול.

אז מהו הווקאל פריי?

ראשית אפשר להגיד שזה קול שנשמע צרוד או חורק, אם תנסו לעשות סאונד של דלת חורקת אתם מתקרבים אליו. אך במהותו ה"ווקאל פריי" הוא תדר מאוד נמוך בדרך כלל בין 30 ל 70 הרץ. כל כך נמוך שלמעשה כמעט שומעים את המפגשים של שפתות הקול (מיתרי הקול), הוא נקרא גם קול פולסים מהסיבה הזו שממש שומעים פולסים קטנים במקום קול רציף שאנחנו רגילים לשמוע.
למרות שבשירה נוטים להשתמש בסאונד החורק הזה גם לרגיסטרים גבוהים יותר, ה"ווקאל פריי" במקור נחשב לרגיסטר בפני עצמו, הרגיסטר הכי נמוך שיש, יותר מ"קול חזה" או "קול דיבור". כיוון ששימוש בנמוכים האלה תלוי אך ורק בעובי שפתות הקול וכיווץ השריר הפנימי שבתוכן לגברים יותר קל להפיק אותו, אך כמו בהדגמה כאן למעלה גם נשים יכולות להפיק אותו.

למעשה, נשים מפיקות אותו יותר ויותר אפילו בדיבור שלהן לעתים ועל כך יש הרבה עניין בתקשורת ועל ההשפעות החברתיות של הדבר. בחברה בה הפער בין נשים לגברים מצטמצם ובחברה בה הפקת קול נהיית יותר ויותר מונוטונית ה"ווקאל פריי" מוצא את עצמו חלק מדיבור אצל גברים ונשים יחדיו. התופעה הזו נחשבת לא בריאה כיוון שאיננה ממצה את הפוטנציאל הקולי ומנוונת שרירים אחרים אשר משתתפים בהפקת קול. כמו כן בהיבט האמנותי של העניין זה אומר שהדיבור שלנו מאבד יותר ויותר את הערך המוזיקלי שלו ואת ההבעה שהייתה קיימת מהעולם הפרימיטיבי ועד היום בעולם החיות. היום הדיבור נשען בעיקר על עיצורים ותנועות, על הגיית מילים ופחות על צבעים ורגיסטרים מגוונים.

אם כך, למה זה טוב?

בטכניקות ווקליות שעובדות על הרפיית שרירים חיצוניים ומעבר חלק בין רגיסטרים ה"ווקאל פריי" הוא יתרון גדול! זאת כי בשביל להרפות שרירים חיצוניים אין טוב יותר מאשר להשתמש בסאונד שמפעיל אך ורק את השריר הפנימי שבתוך שפתות הקול (Thyro Arytenoid) ומרפה את העומס מהשרירים הסוגרים (LCA, IA, PCA) ומשרירי הבליעה. שימוש בסאונד החורק בין רגיסטרים לעתים מאפשר שירה של "סאב הרמוניות" מקבילות לצליל הגבוה ובכך שומר על מכניקה דומה שמפעילה גם את השריר Crycoarytenoid שידוע כשריר האחראי על עליית הפיץ' יחד עם ההרפיה שציינתי קודם. אבל בשביל לא לסבך את העניינים בואי נפשט ונגיד כי הסאונד של ה"ווקאל פריי" עם הדרכה נכונה יאפשר לכם נגישות לרגיסטרים גבוהים עם מינימום מאמץ ושיפור קואורדינציה בין מערכות השרירים השונות.

רוצים לקרוא עוד על החששות מפני ה"ווקאל פריי" הקליקו כאן למאמר של ד"ר רינה גופטה, מומחית קול מארה"ב.

 


סיגריות ואלכוהול 20 בינואר 2016 פיתוח קול מגיל צעיר 17 בפברואר 2016

Aramat ניוזלטר

רשמו אותי לטיפים, סדנאות, ועדכונים חודשיים!