וידאו ומאמרים On-line

קול עוצמתי וחזק – מהו BELTING

וידאו ומאמרים 21 בדצמבר 2015

איך אפשר לשיר עם יותר עוצמה ו/או יותר קול חזה?

עוצמה זה נושא פופלרי. הרבה מאיתנו אוהבים את הקטע בשיר בו הזמר או הזמרת לוקחים סיכון ונותנים לנו צליל חזק ומרגש שמרטיט את ליבנו. הצליל הזה מרגש לפעמים כי הוא נשמע כמעט כמו צעקה מאתגרת ואנחנו אוהבים את האמן שלקח את הסיכון הזה ועוד גרם לזה להישמע יפה. עשרות שנים אחורה מורה אמיצה בשם אסטיל קראה לסגנון שירה הזה "בלטינג" ופרסמה לא מעט מאמרים על השירה הכוחנית הזו ודרשה שמורי הקול בעולם (גם הקלאסיים שביניהם) יתחילו לקבל את הסגנון הזה ולהבין שהוא כאן כדי להישאר.

מאז התפתחו הרבה טכניקות שמנסות להסביר כיצד ניתן לשיר "בקול חזה" גם בצלילים הגבוהים יותר. אז קודם כל ממה צריך להיזהר:

ראשית, אם היינו באמת נשארים בקול חזה ובאמת צועקים מצבנו לא היה טוב.

שנית, יותר אוויר או יותר סגירת מיתרים הם לא לגמרי התשובה.


אז מה כן?
אנחנו צריכים ללמוד להשתמש בשירה בריאה ולא לחוצה וממנה לתת יותר כח. יותר כח משמעותו עבודה יותר מדויקת של השרירים ושל התנועה בשפתות הקול (מיתרי הקול).

איך עושים את זה?
מלבד לימודים של טכניקה נכונה שכדאי ומומלץ לעשות עם הדרכה של מורה מוסמך/כת בהוראת קול, מומלץ להקשיב לזמרים שמיישמים שירה מהסוג הזה באופן לא מאומץ. זמרים כמו סטיבי וונדר וסם סמית וזמרות כמו ביונסה ווויטני יוסטון הם דוגמאות טובות  לקול שמשלב בתוכו "קול ראש". שימו לב שהצלילים העוצמתיים לא נשמעים לחוצים או צעקניים בכלל וזה הסאונד שאתם מחפשים. לעיתים קוראים לו "מיקס" כי זה שילוב של "קול חזה" (נמוכים) ו"קול ראש" (גבוהים) יחדיו וכשמפיקים קול כזה בעוצמה חזקה זה נחשב "בלטינג" (מהמילה חגורה שנותנת יותר תמיכה וכח). שימו לב שאצל נשים זה באזור הדו עד פה באוקטבה החמישית  ואצל גברים באזור הסול באוקטבה הרביעית עד דו באוקטבה החמישית.

לסיכום, אימונים קוליים והדרכה חשובים כדי לשלוט בעוצמת הקול אבל כשלב ראשון תמיד טוב לפתוח את האוזניים ולהתחיל להרגיש ולשמוע את ההבדל בין סאונד שהוא צועק לסאונד שהוא עשיר ועוצמתי ומבוצע בקלות.

 

 


צרידות וכאבי גרון 21 בדצמבר 2015 קשית הפלאים 21 בדצמבר 2015

Aramat ניוזלטר

רשמו אותי לטיפים, סדנאות, ועדכונים חודשיים!