וידאו ומאמרים On-line

צרידות וכאבי גרון

וידאו ומאמרים 21 בדצמבר 2015

מה עושים לגבי צרידות?

צרידות יכולה לקרות מהרבה סיבות; דיבור לא נכון, מחלה, עומס על הקול. למעשה, פגיעת העבודה הנפוצה ביותר בעולם היא פגיעה בקול. החל ממורים שצריכים לדבר שעות ארוכות מול כיתה ועד לזמרים מקצועיים ועובדי שירות לקוחות שמדברים שעות בטלפון.

יש כמה דברים שחשוב לדעת לגבי צרידות:

הראשון והכי חשוב, במידה וצרידות נמשכת מעבר לשבועיים חשוב מאוד ללכת להיבדק אצל רופא א.א.ג ולוודא שלא מדובר בממצאים פתולוגיים.

שנית, צרידות בהרבה מקרים היא סימן לנפיחות בשפתות הקול (מיתרי הקול). ניתן לבדוק את מידת החומרה של הנפיחות ע"י בדיקה מהירה של הצלילים הגבוהים בלינק זה תוכלו לנסות את הבדיקה של ד"ר בסטיאן. במידה ויש נפיחות וזה קורה אצלכם לעיתים תכופות חשוב להתייעץ עם מומחי קול. כמו כן, יש לשים לב בעקבות מה הצרידות נוצרת או מתי היא מחמירה. אם זה כתוצאה מדיבור או שירה שמעמיסים על הקול, אז אחזור ואומר, מאוד חשוב להתייעץ עם מומחי קול (קלינאי תקשורת ו/או מורי פיתוח קול). בעזרת טכניקה נכונה ניתן בקלות לשפר ולשנות את הרגלי הדיבור.

שלישית, לעיתים הצרידות חוזרת כתוצאה מרפלוקס או אלרגיות או גורמים סביבתיים שאינם בהכרח בתחום של מומחה קול. מלבד התייעצות עם גורמים כמו רופא משפחה או רופא המתאים לתחום הבעיה מאוד מומלץ לבדוק מטפלים טבעיים. גורמים סביבתיים בדרך כלל קשורים גם לאיזון של הגוף שלנו ואני באופן אישי מפנה לקוחות לנסות תכשירים טבעיים ושמני מרפא כתוסף תזונה וכחיטוי לאזור הגרון והפה. זה פחות תחום ההתמחות שלי אבל ניתן לשאול את טליה פילו מחברת TMRG על הנושא.

בנוסף, כאשר אתם מרגישים צרודים נסו לשים לב למצב הרגשי בו אתם נמצאים ולסגנון החיים אתם מנהלים באותה תקופה. יכול להיות שזה המחזור החודשי אצל  הנשים, יכול להיות שזו סביבת עבודה מתוחה ולפעמים תגלו שיש דברים מאוד פשוטים שאפשר לשנות ביום יום שמשפיעים על הקול שלכם.

לסיום, אחד הדברים שגם קלינאי תקשורת וגם מורי קול יציעו כצעד ראשון זה לבדוק את נושא הנשימה. אני ממליצה להיכנס לווידאו זה כדי לקבל מושג כללי על נושא הנשימה והתמיכה.

[su_youtube url="https://youtu.be/aTJeFbX-2Wc"]

 


סגירה של מיתרי הקול 21 בדצמבר 2015 קול עוצמתי … 21 בדצמבר 2015

Aramat ניוזלטר

רשמו אותי לטיפים, סדנאות, ועדכונים חודשיים!