וידאו ומאמרים On-line

נשימות ותמיכה בפיתוח קול

וידאו ומאמרים 21 בדצמבר 2015

נשימות ותמיכה הם מושגים שכמעט תמיד תשמעו בשיעורי פיתוח קול ויחד עם זאת המקורות של המושגים האלה והחשיבות שלהם לעיתים מתבלבלת, בעיקר כאשר לא מספיק מכירים את המחקרים, האנטומיה וההיסטוריה בנושא.

אז כדי לשפוך קצת אור על הנושא אני מקווה שתהנו מהווידאו שהכנתי לפני כמה שנים על תרגול פשוט בתחום הנשימות. שם תראו שלמעשה תמיכה היא "בלימה של האוויר" כלומר ההבדל בין נשימה במהלך הפקת קול לבין נשימה בספורט למשל הוא מהותי. בדרך כלל אנחנו שואפים ונושפים אוויר, אבל כשאנחנו מפיקים קול נשיפת האוויר הופכת ליצירת סאונד וזאת בזכות שפתות הקול (מיתרי הקול) הקטנות שיושבות בתוך הגרוגרת שלנו. ההתנגדות שלהן לאוויר, הבלימה כנגד הנשיפה היא זו שיוצרת צליל ומכאן אנחנו מבינים שתמיכה ותהליך הנשימה בזמן הפקת צליל הוא שונה בתכלית מכל נשימה סרעפתית רגילה. יתרה מזאת, בנשימה ביום יום או בשעת ספורט לנשימה יש קצב ברור וחזרתי בעוד שכאשר אנחנו מדברים או שרים יש מקצבים לא קבועים לנשימה ולעיתים גם פחות צפויים או "נוחים".

תפקידנו הוא להפוך את תהליך הנשימה והתמיכה לנוח וזאת על ידי תרגול נשימה נכונה תוך כדי שירים ותוך כדי תרגילים. אין ספק שתרגול נשימות בפני עצמן הוא גם חשוב, אבל לשים עליו יתר דגש ברב המקרים מפספס את המטרה. תרגול נשימות בנפרד הוא חשוב במידה ויש בעיה בהבנה בסיסית של תהליך הנשימה ולכן יש להתעכב עליו ולנסות להעבירו בהקדם גם לנשימה במהלך הפקת קול.

כל נושא הכנסת הבטן או דחיפת הצלעות לכיוון החוץ או הפנים, גם אלה מופיעים בהרבה צורות שונות בספרות ועד היום ישנן אסכולות שונות של שיטות ופיתוח קול שרואים את הדברים בצורה אחרת. בנושא זה אני גם מאמינה שזה תלוי מאוד בלקוח. לכל אחד יש נטיות אחרות וצריך להתאים לכל אחד את הגישה הנכונה ויותר מהכל לא לשכוח שאתם יודעים לנשום, אתם עושים את זה יפה כל יום ולכן אתם בחיים. מסיבה פשוטה זו מה שחשוב זה להזכיר לגוף שלכם לשמור על הטבעיות הזו גם כאשר אתם מפיקים קול, לתת לכם להרגיש מה הבטן או הצלעות עושות בצלילים שונים מבלי להכריח את הגוף להתאים את עצמו לטכניקה זו או אחרת.

לסיכום, נשימות ותמיכה בשירה ובדיבור הן מעט שונות מנשימות ותמיכה בכלי נגינה אחרים או מנשימה סרעפתית שאנחנו מכירים מספורט או מהיום יום. יש להבין את הקול ואופן הפעולה שלו כדי להתאים את התרגול לכל לקוח ולבצע את הנשימות באופן הבריא והנכון ביותר. כמובן כפי שנאמר קודם, חשוב גם שתקשיבו לעצמכם ותלמדו להכיר את דרכי הפעולה הטבעיות של הגוף שלכם.


מה הן יבלות … 21 בדצמבר 2015 סגירה של מיתרי הקול 21 בדצמבר 2015

Aramat ניוזלטר

רשמו אותי לטיפים, סדנאות, ועדכונים חודשיים!