וידאו ומאמרים On-line

מה עם הקול שלי בקיץ?

וידאו ומאמרים 18 ביוני 2019

בדרך כלל העונות שמדאיגות אותנו הן החורף כי התקררות משפיעה לנו מיד על הקול או עונות המעבר כי יש הרבה אלרגנים באוויר. דווקא הקיץ היא העונה ששומרת על חום הגוף שלנו ומאוד בריאה לשפתות הקול (מיתרי הקול) במיוחד במקומות לחים כי ידוע שלחות באוויר היא עוד נוזלים שייכנסו לשכבה הרירית בשפתות הקול ולרקמות של חלל התהודה וישמרו על רטט איכותי וטוב בכלי נגינה שלנו וגם ימנעו פציעות.

מה עוד? בקיץ, הולכים לא מעט לים. הים הוא נפלא. כל שטיפות הסינוסים למיניהן משתמשות במי מלח והנה כאן פשוט הולכים לים ומנקים את כל המערכות.

ובכל זאת, ממה כדאי להיזהר בקיץ?

מזגן

אני בטוחה שזה היה צפוי. מזגן מייבש את האוויר וגם מייצר מצבים קיצוניים של קור לעומת חום מה שיכול להיות פחות בריא לגוף. שהות מרובה בקור יכולה לכווץ את הרקמות וגם במקרים מסוימים להחליש את הגוף. זה אגב, ממש ממש צבוע מצידי לציין את המזגן כי כל מי שהיו אצלי בשיעור ראו שאני נוטה להקפיא את הסטודיו בקיץ. אני סוג של תנור מהלך בכל עונה, אז בקיץ אני ממש מרגישה צורך לקרר אבל כמובן מאוד משתדלת להתחשב בתלמידיי הרגישים. אז אם תהיו אצלי בשיעור ולא התחשבתי – תגידו! זה חשוב!

לפני שאני ממשיכה הלאה – עוד משהו לגבי המזגן. תנקו את הפילטרים ואם אתן/ם בסביבה מזוהמת (ליד כביש ראשי או בעיר עמוסה בגוש דן) אפילו תשקיעו פעם בשנה בניקוי מקצועי וייסודי. אז האוויר שתקבלו בבית יהיה הרבה יותר איכותי.

חמצן

עם המחסור בגשם שני דברים קורים מיד. התייבשות צמחייה, מה שאומר פחות פוטוסינתזה ופחות אחוזי חמצן באוויר. והדבר השני, שום דבר לא מנקה את האוויר שלנו אז כל הפקקים, האגזוזים של המכוניות, הפסולת מהמפעלים, כל היופי הזה פשוט נשאר עומד, בלי גשם שינקה אותו ולא מעט פעמים גם בלי רוח שתזיז אותו. כיף! אז פחות חמצן, יותר רעלנים מה שאומר השפעה ישירה על מערכת הנשימה שלנו ועל שפתות הקול.

ובכל זאת? מה עושים?

בכתבות קודמות כבר שיתפתי בעשיית היתר שלי, מי שרוצה יכול.ה להצטרף אליי לחלק מהמעשים הבאים:

מטהרי אוויר – כן. בארצות מזוהמות מאוד זה כבר חובה בכל בית אבל אצלנו אין הרבה מודעות. לי יש שניים ואם הייתה לי אפשרות הייתי מביאה דגמים אחרים מחו"ל. בארץ יש הגבלה לדגמים כי אין הרבה ביקוש אבל עדיין אפשר למצוא מכשירים עם מערכות של 3 פילטרים: HEPA, פחם ונורה. אז כשהבית סגור עם מזגן אפשר להפעיל מטהר ולנשום אוויר נקי יותר.

עציצים וצמחייה – אם יש איפה ואם ניתן תשקיעו בצמחייה בבית, במרפסת או בכל מקום שאפשר. יותר צמחייה משמעותה ניקוי טבעי של האוויר לכם בבית או בחוץ. מה שכן, אל תשימו הרבה צמחייה בחדר השינה ואם כן תבדקו איזה צמח זה, כי רב הצמחים בתהליך הלילי שלהם לוקחים את החמצן, אז לעשות שיעורי בית!

אם כבר מדברים על בית ואולי בית פרטי, אם יש לך אפשרות לשתול עץ אפילו יותר טוב! הידעתם שעץ אחד יכול לספוג בשנה 20 ק"ג אבק ו"לבלוע" 80 ק"ג של מתכות רעילות (כספית, ליתיום, עופרת וכדומה). עץ אחד מסנן ומטהר 100 אלף מ"ק אוויר מזוהם מדי שנה, מייצר 700 ק"ג חמצן, וקולט 20 טון פחמן דו-חמצני!! שמעתי פעם ברדיו שעץ אחד יכול להעניק חמצן לשני אנשים, אולי יותר, זה בטוח מספר לא מדויק אבל אני זוכרת שהקשבתי וניסיתי לעשות חישוב של כמה עצים אנחנו באמת צריכים בכל עיר.

כיוון שהכתבה הזו אקולוגית בעליל אני לא יכולה שלא להתייחס לסוגיית הים. אמרתי שים הוא יתרון אדיר בקיץ ומשאב חשוב ביותר. ובכן, הידעתם/ן שכמות המיקרו פלסטיק בים הישראלי לוקחת בכיף את שלישיית הגמר העולמית?

מיקרו פלסטיק זה פלסטיק שמתחיל להתפרק. כל כלי פלסטיק משאיר אחריו עקבות של מיקרו פלסטיק (בגלל זה לא טוב לשים כלי פלסטיק במיקרו) ואצלנו בים יש כל כך הרבה פלסטיק שאם נתרחק קצת בים נוכל ללכת לבקר במקום שקיבל את שמו כ"אי של הפלסטיק" כיוון ששם התנקזו טונות של שאריות פלסטיק. זה קורע את הלב, זה הורג את החיות בים וזה גם מרעיל אותנו. אז להימנע משקיות, קשיות ושאר פלסטיקים ואם אתם/ן בים, להקפיד לזרוק את האשפה בצורה מסודרת ולא להשאיר כלום על החוף או בים עצמו כמובן. אבל חוץ מזה הים באמת משאב נפלא ונהדר. וחשיפה לשמש בפני עצמה, במידה הנכונה, עושה לנו המון טוב.

איך אסכם? אני יודעת שאין עוד הרבה אנשי חורף כמוני, אבל לפחות יש לצידי את מתי כספי ששר "אני יודע שאני אמות בקיץ. יהיה לי חם מאוד יהיה לי חם." ולמרות זאת חשוב לי להישאר אופטימית כי באמת שיש המון כיף בקיץ החל מפירות טובים ועד בריכה, ים וגם ויטמין D בשפע.

אז היכונו לקיץ! זכרו ליהנות, לבלות ולשמור על הסביבה של הבית (בשביל הבריאות שלכן/ם) ושל החוץ. ו….אם מתחשק – תקשיבו רגע לאלה :

 

הריון, לידה,… 5 במאי 2019 סודות הבלטינג והצעקה 21 ביולי 2019

Aramat ניוזלטר

רשמו אותי לטיפים, סדנאות, ועדכונים חודשיים!