וידאו ומאמרים On-line

מהו רפלוקס ואיך מטפלים בו

וידאו ומאמרים 15 בינואר 2016

מהו רפלוקס "reflux" ואיך מטפלים בו?

 

תופעה שהפכה להיות כמעט מגפה בקרב זמרים בשנים האחרונות היא רפלוקס. רפלוקס סובב סביב חומציות בקיבה שעולה בוושת ולעיתים מגיעה גם לקנה הנשימה ולגרוגרת (Larynx). במקרים חמורים נצפו זמרים עם כוויות באזור שפתות הקול (מיתרי הקול) ונפיחות רבה. במקרים שאינם קיצוניים ובקרב רב אוכלוסיית הזמרים יש תלונות על חוסר יציבות קולית ולבסוף אבחון אצל רופא.

נשאלת השאלה מדוע כל כך הרבה זמרים סובלים מרפלוקס?

יש מטפלים בתחום הקול אשר מאמינים שיש קשר בין הפעילות המאומצת של הסרעפת והשפעתה על הקיבה והחומצות. זוהי סברה כי עומס יתר ולחץ על שרירי הבטן מעודד את החומצות למעלה לוושת. אבל יש כאלה שמאמינים שזמרים פשוט רגישים יותר לגופם ולכן הם שמים לב לתופעה יותר מאנשים רגילים שייתכן שמסתובבים עם רפלוקס שקט במשך שנים מבלי לדעת כלל. אין הכרעה וודאית בנושא אך יש מוסכמה כללית שרפלוקס קשור לתזונה ולסגנון החיים המערבי שמשפיעים על דרכי העיכול וגורמים לבעייתיות הזו.

חשוב להבין שיש כמה סוגים של רפלוקס ומאוד קל לטעות באבחון של התופעה הזו. אם ננסה לחלק את הרפלוקס לשתי קבוצות עיקריות אז יש הפרדה בין הרפלוקס השקט לעומת הרפלוקס שמאוד מורגש ובולט כיוון שהוא מגיע עם צרבות ולעיתים כאבים. שניהם מאופיינים בתחושה של גוש בגרון ובצורך רב מהרגיל לכחכח. רופאי אף אוזן גרון מחפשים  סימנים של חומציות ונפיחות באזור הבליעה ואף בגרוגרת, שילוב של ממצאים אלה יחד עם התסמינים שמתאר המטופל יכולים להוביל לאבחנה של רפלוקס.

 

אז מה עושים לגבי זה?

 

ישנן הרבה חברות תרופות שפועלות יחד עם הרופאים ומציעים טיפול לרפלוקס. המטרה של התרופות האלה היא להפחית את רמת החומציות בקיבה ובכך למנוע תסיסת יתר וקפיצה של חומצות למעלה אל הוושת. הטיפול התרופתי מאוד שנוי במחלוקת, הנה שלוש סיבות עיקריות:

 1. הסיבה שהחומצות עולות קשורה גם להיחלשות של השרירים הטבעתיים שאחראים על המעבר בין הוושת לקיבה. הבעיה הזו לא נפתרת בזכות התרופות.
 2. לעיתים הבעיה אינה קשורה לחומציות יתר ולכן תרופה המפחיתה חומציות יכולה לעורר בעיות נוספות. מה גם שהאיזון בין הנוזלים החומציים והסותרי חומצה בקיבה חשובים מאוד וצריך להיזהר כאשר משחקים איתם.
 3. אין ספק שהבעיה של החומציות למעשה מתחילה בקיבה שזה תחום התמחות של גסטרולוג ולא אא"ג ולכן ראוי להתייעץ עם אנשי מקצוע מתאימים. רפלוקס יכול להיגרם מגזים, מתזונה לא נכונה, מסטרס ומאוד כל מיני דברים שמשפיעים על הקיבה ולכן חשוב להבין את מקור הבעיה ולטפל בה.

 

ד"ר רינה גופטה בארה"ב שמתמחה בעבודה עם זמרים ציינה כי לעיתים קרובות מאוד זמרים מאובחנים שלא לצורך עם רפלוקס ומקבלים תרופות שלא מתאימות להם. דרכה הגעתי אל המאמר הזה אשר פורסם לאחרונה ומציג קשר מדאיג בין תרופות של רפלוקס למחלות בכליות. המאמר: Popular Acid Reflux Drugs Are Linked To Kidney Disease Risk

זו הרי עוד סיבה להתרחק מתרופות מתועשות ולנסות לפתור את התופעה בעצמנו. הנה כמה פתרונות:

 

 1. סגנון חיים – ספורט או מדיטציות או טיול בים מדי פעם, חשבו איזה פעילות תעזור לכם למצוא יותר שלווה ולהוריד את רמת המתח מהיום יום ובכך תרגיע את הפעילות החומצית בקיבה.
 2. תזונה – כל מקרה הוא אישי כמובן, אבל פירות וירקות שחלקם חומציים מהווים חומצת בסיס חשובה שאינה יוצרת את רמת התסיסה שפחמימות או סוכרים יכולים לייצר. לכן חשוב למצוא תוכנית תזונתית שנכונה לכם ומכילה מזונות בריאים וטבעיים שלא מכבידים על פעילות הקיבה.
 3. ללעוס. נשמע כל כך פשוט אבל קורה שאנחנו שוכחים ללעוס את האוכל ובולעים מהר מדיי. בין אם אנו מודעים לכך או לא, זה יוצר יותר גזים בקיבה ומקשה על השרירים הטבעתיים לעבוד ומעודד רפלוקס.
 4. מיץ 100% אלוורה שקונים בחנות טבע ידוע כטיפול אפקטיבי להרגעת החומציות והצריבות. שוט קטן לפני כל ארוחה אמור לעזור פלאים.
 5. תרופות הצרבת – שקדים או מלפפון – מומלץ בחום.
 6. אוסטאופט – רב האוסטאופטים שמתמחים בתנועה של איברים יגידו לכם שכאשר יש רפלוקס הקיבה נוטה לעלות גבוה מהרגיל מה שמונע מהשרירים הטבעתיים להיסגר ולשמור על החומצות למטה. בטיפולים של עיסויים עדינים באזור הבטן הם יכולים לעזור לכם להוריד את הקיבה חזרה למקומה ולהקל על הפעילות שלה.
 7. ניקוי – מתקשר לסעיף השני אך תמיד טוב לעשות ניקוי רעלים ולעזור לקיבה לעבוד יותר טוב.
 8. תרופות טבעיות ושמנים – מומלץ להכיר חברות כמו DOTERRA ו TMRG שמתמחים בעבודה עם בעיות כאלה ואף רקחו תרכובות טבעיות משמנים טהורים שמחזירים לגוף את המינרליים והרכיבים החיוניים.
 9. באותה מידה ניתן ללכת ולרכוש פרוביוטיקה ואנזימי עיכול שיעזרו מאוד לקיבה שלכם לפעול.
 10. נשימות! נשימות בזמן שירה וכל הנושא של "תמיכה" שונה מנשימה עמוקה ובריאה שחשובה לנו ליום יום ולפעילות הקיבה. הסרעפת ממש יכולה לעזור לקיבה להתייצב במקום נמוך יותר אם נאפשר לה. אנחנו למדים כזמרים להחזיק את הסרעפת שלנו וחשוב גם לאפשר לה לנוע בגמישות.
 11. המלצה נוספת וחדשה שקיבלתי לאחרונה מכמה וכמה לקוחות שאמרו שזה פתר לחלוטין את בעיית הרפלוקס – חליטה בשם אולמוס (בוקיצה) או באנגלית Ulmus Rubra – כמובן התייעצו בחנות טבע להתאים טיפול.

לסיכום, השפע בעולמנו לעיתים מכביד על הגוף שלנו ואנחנו שוב נקראים להקשיב ולטפל יותר יפה בעצמנו בעזרת סגנון חיים בריא ותזונה טובה. תרופות כהרגלן מטפלות בסימפטומים ולא תמיד לוקחות בחשבון את הגורם ולכן חשוב שנלמד להכיר את עצמנו ונמצא את המאכלים והשגרה שתפתור לנו את הבעיות. לשם כך תמיד מומלץ להתייעץ עם מומחים ברפואה המערבית וברפואה האלטרנטיבית כדי שתוכלו לאט לאט לפצח את הקוד ולמצוא את מה שנכון עבורכם. הכתבה הזו גיבשה כמה טיפים והבנות כלליות הקשורות לרפלוקס שבתקווה יעניקו לכם הכוונה למציאת הפתרון.


קשית הפלאים 21 בדצמבר 2015 סיגריות ואלכוהול 20 בינואר 2016

Aramat ניוזלטר

רשמו אותי לטיפים, סדנאות, ועדכונים חודשיים!