וידאו ומאמרים On-line

למה צריך ללמוד פיתוח קול

וידאו ומאמרים 21 בדצמבר 2015

פיתוח קול, אימון ווקאלי, שימוש בריא בקול הם שמות לאותו דבר – לעזור ללקוח לשלוט בקול, להכיר את הכלים שיעזרו לו להוציא מעצמו את המקסימום במינימום מאמץ. כשאנחנו אומרים פיתוח קול, הכוונה היא בדרך כלל לזמרים. אבל מאמנים ווקאליים טובים ומומחי קול באשר הם בדרך כלל יכולים לעזור לכם גם בנושאים הקשורים לדיבור. אני באופן אישי אוהבת לעבוד יחד עם קלינאית תקשורת המתמחה בקול, אני מאמינה שככל שאנחנו יותר מקצועיים בתחום שלנו יש יותר מקום לשיתופי פעולה ואבחנה מבדלת.

אך המאמר הקצר הזה עוסק בסיבות ללמוד פיתוח קול ואז בבחירה נכונה של המורה עבורכם. הסיבות כפי שציינתי קודם כמעט ברורות מעליהן. כל אדם שמשתמש בקול שלו באופן מקצועי חייב מאמן בדיוק כמו ספורטאי. חשוב לתרגל מדי יום וחשוב שתהיה אוזן מקצועית שתעזור לכם לנתח את העובדות ולהתאים לכם את האימונים באופן קבוע.

החשיבות היא בראש ובראשונה מבחינה טכנית: ביצוע יותר טוב ובריא יותר. אך חשוב לא פחות גם לעבוד מבחינה סגנונית של הפקת הקול, צבע הקול, נוכחות כריזמטית למרצים או שיפור הסגנון של הזמרים. בשורה תחתונה תשאפו למצוינות, אתם יודעים למה אתם מסוגלים וכדי להגיע לשם אתם צריכים למצוא את המדריך הנכון.

אז איך מוצאים את המדריך הנכון?

היום בעידן שמלא בסלפי, העלאות ליו-טיוב וריאלטי של שירה, כל הנושא של פיתוח קול הפך להיות מאוד פופולרי ויש שפע של מורים לשירה בארץ. במיוחד אם תחפשו מורה לפיתוח קול במרכז הארץ תמצאו אינספור שיטות, בתי ספר ומורים. אז אם כל השפע הזה והרצון שלכם לממש את הפוטנציאל ובאמת להגיע רחוק עם הקול שלכם, כיצד תדעו לאן לפנות?

הנטייה שלנו היא לדמיין מורה בת 70+ בעלת ניסיון של הרבה שנים כאידיאל. מישהי שכבר יש לה את כל התשובות ויכולה להיות הגורו שלנו. אין חכם כבעל הניסיון זה פתגם נכון אך יש בו כמה בעיות וכדי למצוא הדרך למורה הנכונה/הנכון צריך לעשות חיפוש ולזכור שהקול שלכם חשוב ומגיע לו טיפול מקצועי.

אז מאיפה מתחילים לחפש? התשובה היא לא פשוטה כיוון שאין אמת אחת או שיטה אחת שנכונה לכולנו. אבל יש שלושה עקרונות חשובים שכדאי לכם לבדוק כאשר אתם מחפשים את המורה הנכון או המורה הנכונה בשבילכם.

  1. ראשית, חשוב שהמורה שבחרתם יביא אתכם לשיר בסגנון שאתם אוהבים ולא יגרור אתכם לסגנונות אחרים בשם הטכניקה. מניסיוני טכניקה טובה תתאים את עצמה לכל סגנון ומורים טובים ידעו להוביל אתכם לסאונד שאתם מחפשים כאמנים. אין בעיה שכחלק מתהליך העבודה תתפשרו מעט על הסגנון, זה בסדר כל עוד המטרה ברורה והיעד הוא האמנות שלכם, בלי פשרות.
  2. העיקרון השני מוקדש למקצועיות. ידע הוא כח ואתם רוצים שהמורה שלכם יהיה מלומד. כמו שאתם רוצים ללמוד ולקבל את הידע הכי טוב, שווה לבדוק שגם המורה שלכם שואף גבוה ולוקח חלק בהשתלמויות או חינוך כלשהו בתחום הקול. תעודות והסמכות זה סימן טוב וגם הסברים מקצועיים במהלך השיעור שמראים על ידע רחב בתחום האנטומיה והאקוסטיקה.
  3. זה מוביל אותי לעיקרון השלישי, מורה שמוכן ללמוד וניחן בידע רב הוא מורה שמבין שאינו יודע הכל. המורה שיעבוד עם הקול שלכם ללא ספק יהיה מדריך וגורו מהמון בחינות, אבל חשוב שהאגו ינוח בצד. מוכנות להקשיב לצרכים שלכם, להתייעץ ואפילו להפנות אתכם לגורמים מקצועיים נוספים זה סימן טוב.

אז לסיכום, אל תתפשרו על האמנות שלכם ומצאו מורה בעל/ת ידע רב עם תשוקה למקצוע, רצון לקדם אתכם ויכולת לשים את הצרכים שלכם במקום הראשון!


אומרים מיתר… 21 בדצמבר 2015 מה הן יבלות … 21 בדצמבר 2015

Aramat ניוזלטר

רשמו אותי לטיפים, סדנאות, ועדכונים חודשיים!