וידאו ומאמרים On-line

הומאופתיה או נטורופתיה…אין לי מושג…או שיש?

וידאו ומאמרים 12 ביולי 2017

הנושא הזה קרוב לליבי כי אני חסידה של תרופות טבעיות ובאופן כללי של תרופות סבתא…אם זה פחות מהונדס אני מוכנה לנסות את זה…אם אני רק מרגישה צל של מחלה אני הופכת לפרודיה של זמרת ועושה אדים, אוכלת שום וג'ינג'ר ומלא ויטמין C ומנקזת תמיסת סיילין לנחיריים בכל חשש לזיהום אוויר ויש לי עוד שיגעונות… אך לא נבזבז עליהם זמן…

חבריי מעולם הרפואה לא תמיד מסכימים איתי בכל הקשור לטיפולים אלטרנטיביים. אני בהחלט מבינה את החשש ועוד יותר מבינה את הצורך להתעסק בתרופות שנבדקו, נחקרו ואושרו תחת אמות המידה הגבוהות ביותר. יותר מזה, תרופות מערביות לא רק צריכות לעמוד בתקן מסוים הן גם צריכות לעמוד תחת חוקים אתיים של פרסום שאינם תקפים על תרופות אלטרנטיביות או תוספי תזונה.

יחד עם זאת תרופות נטורופתיות, או תרופות צמחים מן הטבע קיימות בעולמנו כבר המון שנים ויש תרבויות שמכבדות את התעשייה הזו באותה רמה של הרפואה המערבית אם לא יותר.

הדוגמה הכי ברורה היא סין. הרפואה הסינית כבר מקובלת בקופות החולים בארץ וטיפולים אלטרנטיביים אחרים כבר נכנסו להליך המסובסד כיוון שהערך של טיפולים מהסוג הזה עולה ומוכח כיעיל. דוגמה נוספת היא שוויץ, שביצעה מחקר ואף הוציאה ספר ב 2011 המדווח על יעילות השימוש בתרופות צמחים והומאופתיה CAM – complementary and alternative medicine. אם מביאים בחשבון כי שתיים מחמש חברות התרופות הגדולות בעולם מחזיקות את המטה שלהן בשווייץ, אפשר להניח שמדינה זו תהיה בעלת עניין רב בהטיה כלפי הרפואה הקונבנציונלית (מערבית), ולמרות זאת שוויץ בחרה לעדכן את נהלי הביטוח הרפואי ולתת מקום וכבוד לרפואה הטבעית והאלטרנטיבית.

אבל הסיפור לא נגמר באופטימיות הזו. מסתבר שלאחר פרסום המחקר ממשלת שוויץ קיבלה הרבה ביקורת שלילית על כך שהמידע אינו מבוסס ולא נאסף באופן הראוי למחקר מדעי. נאמר שלמעשה לא משתמע מהמחקר שלהם שהיעילות של התרופה היא יותר משל "פלסבו" (תרופת סרק). בנוסף ממשלת אנגליה הוציאה מחקר מאוד דומה עם תוצאות הפוכות לחלוטין שמוכיחות כי טיפול תרופתי אלטרנטיבי אינו יעיל כלל.

רק השבוע פורסמה כתבה אחת מיני רבות על הבעיות עם אנטיביוטיקה, הסכנה במינון לא נכון ועוד. אפשר לצפות ולקרוא כאן.

כולנו כבר מכירים/ות את הפזמון הזה…

"אורז מלא זה הכי בריא" וחודש אחרי זה פורסם מחקר שמראה שהוא הכי רעיל. שמן קוקוס שהיה נחשב לזול ומשמין היום נחשב ל"הכי בריא וטהור" ואני די בטוחה ששמעתי ששוב התחילו לפרסם מידע סותר על האיכויות הבעייתיות שלו. בקיצור כל פעם שמפורסם מחקר חדש ונחרץ לגבי נושא מסוים, אם כבר לא קיים מחקר שסותר אותו, בטוח יהיה קיים תוך זמן קצר.

ואגב אותו דבר עם התרופות המערביות…

תרופות הכולסטרול לאחרונה התגלו כבעייתיות, גם תרופות לרפלוקס. לכל דבר יש פלוסים ומינוסים ורופאים שנשארים מודעים לשינויים בתחום מאוד משתדלים לתת מרשם באופן מאוזן ולא מוגזם כי בסופו של דבר זה מה שיעשה את ההבדל וישמור עלינו מפני תרופה שבפוטנציאל שלה יכולה להיות "מסוכנת".

ואולי זו הבעיה האמיתית…

הרופאים לא מספיק מכירים את התרופות ה"טבעיות" ולכן אין להם דרך להגן עלינו מפני הסכנות כאשר אין הדרכה מדויקת על מינון והתאמה אישית. נשמע מאוד סביר שהם לא ירצו להמליץ עליהם בדיוק מהסיבה הזו. ומאידך, התרופות הצמחיות הרבה פחות מסוכנות ואם אנחנו כמטופלים או לקוחות, מסוגלים לקחת כדור נגד כאב ראש או נגד צינון ולהקשיב לעצמנו, לדעת מה מתאים לגוף שלנו, אז למה שלא נדע לנסות ולקבוע מה ברפואה הטבעית מתאים לנו.

אז מה אם אפקט ה"פלסבו"? אולי זה רק בראש שלנו?

אכן יש מצב שהרבה מהדברים שאני עושה עוזרים לי באופן אישי בעיקר ברמה הפסיכולוגית. כשאני מרגישה מחלה מתקרבת אני ישר משתמשת במוצרים וייתכן שעצם העשייה והטיפול מעניקים לי תחושת ביטחון. ויחד עם זאת יש דברים שאי אפשר להתווכח עימם. כשמתחילה להצטבר דלקת בגוף או משהו ויראלי (תקראו כתבה אחרת בנושא ההחלמה) יש הרבה דברים שמומלץ שנעשה מלבד מנוחה ואחד מהם זו שמירה על הגיינה. גרגור מי פה או מי מלח לחטא את חללי הלוע או שטיפות האף שהזכרתי במהירות בהתחלה הם טיפול אפקטיבי וחשוב לזירוז ההחלמה ולמניעת החמרה. ובנושא הזה, שמנים על בסיס צמחים מכילים לרב אלכוהול (כמו שטיפות פה מסוימות) מה גם שחומרים פעילים של הצמחים בעלי תכונות אנטי דלקתיות ותכונות מחטאות. לא סתם אומרים לנו לאכול כורכום, ג'ינג'ר ושום. ישנם שמנים שהמטרה שלהם היא לשמר ולמצות את הפוטנציאל הטבעי של הצמחים האלה.

ומהבחינה הזו. גם השמנים תורמים לסטריליזציה. ומה עוד תורם?

אני יודעת שיש לי כמה מנטורים מעולם הרפואה בארה"ב שלחלוטין אימצו את שטיפות סינוסים שמגיעות מעולם היוגה. כי אנחנו ללא ספק חיים בעולם מזוהם והגוף שלנו וכל מחלקת האף אוזן גרון מגיבים לכך.

זיהום… אלרגיות…

אפשר גם לנקות את האוויר שאנחנו נושמים בעזרת מטהרי אוויר שתמצאו בכל בית בסין היום ויש מעט כאלה בשוק בארץ…אם תרצו אמליץ לכם כי כמובן שגם את זה אני כבר עושה…

מטהרי אוויר הולכים לפעמים יד ביד עם מכשירי אדים, שמירת הלחות באוויר ושילוב של שמנים באוויר עצמו. גם כאן נתון לוויכוח כמה רחוק מולקולות של צמח מרפא יכולות לשאת את עצמן על גבי האוויר ובאמת להגיע עד לשפתות הקול. אבל אין ספק שאינהלציות או שילוב שמנים בתוך מכשירי אדים יעזרו למולקולות האלה להגיע יותר רחוק…השאלה רק כמה.

ובהמשך לנושא הלחות והאדים, אכן אחת הסכנות שלנו בשימוש בשמנים או תרופות כמעט תמיד נשען על עניין היובש. שפתות קול בריאות ולחות הן המפתח להפקת קול בריאה. לחות זה טוב! אבל גם במקרה הזה, קראו את כל האזהרות והתצהירים ותעשו מחקר לפני שאתם משתמשים באדיקות במכשיר או תכשיר מסוים.

אבל – בואו נחזור לנושא הנטורופתיה והצמחים ממנו התחלנו. דבר מאוד חשוב שהובהר לי זה שיש הבדל גדול בין נטורופתיה – והומאופתיה. נטורופתיה זה כל מה שקשור לטיפול בצמחים ובתזונה, הומאופתיה עוסקת יותר באנרגיה וזיקוק של חומרים שונים מן החי או מן הצומח, כאשר בתמציות ההומאופתיות החומר הפיזי כמעט אינו קיים והעניין הוא המהות האנרגטית שנותרה ממנו.

ביקשתי מטליה פילו להסביר בכמה מילים על הנושא כיוון שכמו שאמרתי קודם, כמו שהרופאים לא מבינים בזה, זו וודאי גם לא ההתמחות שלי, אבל טליה מייסדת ומקימה של חברת "TMRG" למדה את התחום משך שנים ופיתחה מוצרים מבוססי צמחים. גילוי נאות, אני לקוחה ומשתמשת במוצרים שלהם.

"המודעות לתזונה, הומיאופתיה ועוד, הולכת וגוברת  יותר ויותר עם השנים בכל ארצות העולם המערבי. באירופה היקף השימוש ברפואה המשלימה נע בין 70-80 אחוזים. כמו כן קיימות מרפאות לרפואה משלימה בבתי החולים וכידוע יש כיסוי בביטוחים לחלק מההוצאות על הטיפולים המשלימים. בנוסף, אני יכולה להעיד שלקוחות רבים שפונים אלי לעזרה בתחום הקול מבקשים לוודא!!  שמוצרי TMRG טבעיים לגמרי!! ולא מכילים במקרה סטרואידים או כימיקליים או תרופות למיניהן. כל הנתונים הללו מעוררים תהיות ומרמזים דבר מה לגבי הנושא.
מיותר לציין שחשובה הסינרגיה בין הרפואה הקונבנציונלית למשלימה (במיוחד במצבים מסוכנים וכמובן לדיאגנוסטיקה) כלומר חשוב שיתוף פעולה וחוות דעתו של רופא. יחד עם זה לא ניתן להתעלם מחסרונותיה של הרפואה הקונבנציונלית בכל הקשור לתרופות. היד על המרשמים קלה. וגם ניתוחים שנקבעים למרות שיש מקרים בהם ניתן למנוע אותם. אנחנו יודעים שכל מספר שנים תרופות משתנות. ולא בכדי.! (ו את התרופות הישנות כבר לא תמצאנה על המדף) תרופות רבות יורדות מהמדף כי מתגלה שגורמות לתופעות לוואי קשות כמו אולקוס התקפי לב ועוד. ואם נקרא את האותיות הקטנות שרשומות באזהרות נבין שהעניין לא תמים (ולא בטוח שנרצה להכניס הכל לגוף שלנו), יחד עם זה יש מקרים שבהם חייבים לקחת תרופות. כי התועלות עולות על החסרונות.
הרפואה הטבעית המסורתית המשלימה מתייחסת לאדם בצורה הוליסטית. ומנסה לתקן את אורח חייו ולתמוך בגוף שיתגבר על הבעיה. מטרתה הראשונית היא מניעה. ברפואה זו מדגישים את הצורך של מעורבות האדם בתהליך הבריאות או ההבראה שיכלול פעילות גופנית (כי תנועה ואנרגטיקה יזרזו תהליכי ריפוי) לצורך ענייננו תרגול קולי.. מעודדים שינוי באורח החיים, שעות שינה, תזונה מתאימה, ואפילו חשיבה חיובית והרפית הגוף להפגת מתחים, ומשתמשים בצמחי מרפא תואמים שתומכים בריפוי.
כמובן שיש תקנים מחמירים של משרד הבריאות לגבי צמחי המרפא שמאושרים על ידו בקפדנות לאחר בדיקה. (הומאופתיה:  היא תחום יוצא דופן בשונה מצמחי מרפא ושמנים ומעוררת מחלוקות במיוחד בקרב מדענים מסוימים מאחר וקשה להוכיח אותה כי מדובר באנרגיות. שיטת הטיפול שונה בתכליתה ומותאמת באופן אישי לאדם. התרופה ההומאופתית שאדם יקבל נקבעת לפי גורמים רבים ולא רק לפי הסימפטומים של המחלה.
לאותה המחלה ולאותם סימפטומים אנשים שונים יקבלו תרופות הומאופתיות שונות. לפי מבנה האישיות ושיקולים רבים נוספים. מאחר ולא ניתן לעקוב ולהוכיח , כי כל אדם הוא שונה ומגיב שונה, וגם כי אין חומר פעיל בתרופה שניתן למדידה מדעית הנושא יוצר התנגדות . אבל, זה לא אומר שההומאופתיה איננה פועלת. ורבים יכולים להעיד על תוצאות מופלאות ומפתיעות.)
לגבי צמחי המרפא קיימים מונוגרפים (סיכומים מחקריים מקיפים) שמפרטים על תכונות הצמח ופרטים חשובים לגבי השימוש בו כולל מחקרים. דוגמא למונוגרף על צמח עליו מתבססים בשיקולים בבחירת הטיפול  ומה שיותר חשוב שאנשים יבחרו מה שעובד להם. כי בעולם שלנו תוצאות מדברות. 
הרבה בריאות לכולם." טליה

לסיום, אני משאירה אתכן/ם הפעם עם כלי אפקטיבי שיעזור במציאת ה"סכנות" וה"יתרונות" של צמחי המרפא ו/או התרופות המערביות.

הנה מחקר יפה ונחמד של המכון לחקר הקול ביוטה, שם עשיתי את ההכשרה שלי כווקולוגית. בקישור הבא תוכלו לחפש שם של תרופה או של צמח ולראות מה תפקידה ומה ההשפעות על הקול אם יש כאלה. שימושי ביותר!!

תוכלו לבחור לחפש צמח או תרופה מערבית ולגלות מה ההשפעות שלה או תופעות לוואי אפשריות ספציפית לקול. מחיפוש מהיר שם יכולתי לגלות ש"שום" לא מעורר השפעות על הקול לעומת קמומיל שיכול לעורר יובש בשפתות הקול – משהו שצריך לפקח ולשים לב אליו.

http://www.ncvs.org/rx

השאלה המסכמת היא האם אנחנו, או נציגי הרפואה המערבית צריכים לפסול את הנטורופתיה או את ההומאופתיה או לתת לה הזדמנות? אני חושבת שהתשובה היא מאוד אינדיבידואלית…(כמו בכל דבר לא?)

אין ספק שרופא לא יכול להמליץ על תרופה שאינו מכיר או מבין. אין ספק שרופא צריך לחשוש מפרסום שאין לו הוכחות לגביו. אבל אנחנו כצרכנים וצרכניות נפעל באופן עצמאי עם הקשבה לעצמנו, לצרכים, לרגישויות וכמובן שאם אנחנו בהיכרות אם מומחה מתחום ההומאופתיה כדי להתייעץ ולסמוך עליו/ה כי התרופות הטבעיות – זה התחום שלו/ה.

וכן, הכי חשוב, לסמוך על עצמנו…

אם אני מרגישה ששמן מסוים עושה לי טוב…אז אני מקשיבה לעצמי. אם זה עובד אז זה עובד…לא תמיד משנה מה הסיבה. וזאת ההמלצה שלי תמיד…בסופו של יום יש רק אדם אחד שבאמת יודע מה טוב בשבילו – וזה אתה לעצמך או את לעצמך!

מנוחה קולית… 10 ביולי 2017 הצד האפל של … 23 בדצמבר 2017

Aramat ניוזלטר

רשמו אותי לטיפים, סדנאות, ועדכונים חודשיים!