וידאו ומאמרים On-line

דינמיקה ותבלינים יוסיפו לשירה שלכם המון

וידאו ומאמרים 21 בדצמבר 2015

תבלינים, צבעים, דינמיקה, אפקטים, סגנון…שוב הרבה מאוד שמות לדברים יפים שאתם יכולים לעשות עם הסאונד שלכם כזמרים, כמרצים ובאופן כללי כמבצעים. באמת שיש מיליון שמות וכל כך הרבה דברים שאנחנו יכולים לעשות עם הקול שלנו שזה ממש פלא. אני גם בטוחה שאם תשקיעו בזה זמן ואהבה תגלו שאתם יכולים להמציא עוד כמה אפקטים שהם רק שלכם.

וזה בדיוק העניין. להפוך את השיר לשלכם, לשלוט בקול שלכם כך שתוכלו לעשות מה שתרצו ולהביע את מה שאתם רוצים בעזרתו. בין אם זו זעקה או סאונד אוורירי או שבירה מכוונת, לא משנה מה, אם זה עוזר לכם להעביר את המסר של השיר, עוזר לכם להיות יותר אתם, שווה לכם לעבוד על זה.

זמרים שואלים אותי ובצדק לגבי חיקויים. הפחד הזה מלנסות לחקות סאונדים שונים וללמוד כל כך הרבה כלים, כי אולי הם יפריעו לנו למצוא את הקול הטבעי שהוא הכי אנחנו?

קודם כל תנו לי לענות בצורה פשוטה ומרגיעה, ככל שתעסקו יותר באמנות שלכם ותשלטו יותר בקול שלכם אתם תהיו יותר אתם. אז אל תדאגו. אבל עכשיו לתשובה המסובכת יותר…

תשאלו את עצמכם עד כמה הקול שלכם הוא באמת הכי טבעי והכי רגיל כרגע? האם יכול להיות שהקול שלכם מושפע מהרגלים שצברתם במהלך החיים? האם יכול להיות שמה שנשמע לכם היום "רגיל" הוא בעצם לא רגיל בכלל? אולי העדינות בקול שלכם גם מגיעה מתוך חשש מסוים לתת קול חזק יותר ואולי אם הקול שלכם ממש חזק זה כי התרגלתם שככה זה עובד. כל כך הרבה פעמים בשיעורים אני שומעת זמרים וזמרות אומרים לי "אבל זה לא הקול הרגיל שלי". לכן חשוב לי שתשאלו את עצמכם לרגע אם יש באמת דבר כזה?

אם הייתם לומדים חליל והייתם מצליחים להפיק צליל באופן מסוים, זה הצליל הרגיל שלכם ושל החליל? ברור שלא. אחרי שתתאמנו ותלמדו עוד טכניקות תוכלו להפיק צליל בעוד כמה דרכים ותקבלו עוד כמה גוונים לחגורת הכלים שלכם ואז כאשר תנגנו את היצירה תוכלו לבחור מה מתאים איפה. זה אותו דבר עם הקול שלכם. העניין הוא שאם תתמסרו לתהליך וכל יום תנסו עוד דברים, תלמדו לשלוט בעוד סאונדים, עוד אפקטים, תתחילו לגלות מה אתם מסוגלים לייצר בתוך השירים ובתוך הקול שלכם אז תתחילו לגלות מה נכון לכם, תתחילו לעצב את הסאונד כך שיתאים לאישיות שלכם ולדרך שבא אתם רוצים להביע את הטקסט והלחן ואז יקרה הקסם.

הקסם הזה שבו אתם נהנים מהקול שלכם, מכירים אותו ומשתמשים בו כדי להיות מי שאתם באמת.

כדי שתתחילו במסע הזה בחרתי אפקט קטן וחשוב שנקרא ויברטו והוא נמצא כאן בווידאו מעלינו, פתיח חשוב לעבודה קולית שהיא גם נכונה וגם יותר מעניינת. בנוסף כאן למטה בחרתי ווידאו חובבני שעשיתי לתלמידים לכבוד יום האהבה שמתייחס בעיקר לדינמיקה.

 


איך מתחילים… 21 בדצמבר 2015 הרופא אמר ש… 21 בדצמבר 2015

Aramat ניוזלטר

רשמו אותי לטיפים, סדנאות, ועדכונים חודשיים!